METAL YÜZEY İŞLEM KİMYASALLARI

BOYA ÖNCESİ KAPLAMA KİMYASALLAR; DALDIRMA VEYA SPREY TESİSLERİNE UYGUN
ALÜMİNYUM KROMAT PROSES KİMYASALLARI

Alüminyum üzerine uygulanan kromat kaplamanın amacı boyaya daha iyi tutuculuk sağlamak ve korozyon direncini arttırmaktır. Yaygın olarak sarı kromat kullanılmasına rağmen çevre açısından son zamanlarda kromsuz kromat (krom free) tercih edilmeye başlamıştır. Sarı kromat alüminyum yüzeyine Krom+6 halinde bir kaplama yapar. Kromat banyosu da Krom+6 dan oluşur. Arıtma yapılmalı ve bu işlem sırasında Krom+6’ nın Krom+3 e dönüştürülmesi gerekir. Yeşil ve şeffaf kromatlama işleminde banyo Krom+6 halindedir. Alüminyum üzerinde oluşan kaplama ise Krom +3 şeklindedir. Bu nedenle boya altındaki kaplama ağır metal içermez. Ancak banyonun arıtma esnasında Krom+3 e dönüştürülmesi gerekir. Krom free kaplama da ise durum farklıdır. Zirkonyum bazlı ürünlerle kaplama yapılarak korozyon direnci sağlanır. Kromsuz kromat banyolarında deiyonize su kullanılması gerekir. Kromat kaplama türlerinin tamamı daldırma veya püskürtme olarak yapılabilir. Alüminyum üzerine 0,2 - 2,0 gr/m² arasındaki bir kaplama yeterlidir. Aşırı miktardaki kaplama kalınlıkları kaliteyi arttırmadığı gibi kırılganlıklara neden olabilir. Kaplama kalınlığı süreye, banyo konsantrasyona ve sıcaklığa göre farklılıklar gösterebilir.

SARI KROMAT

Sarı kromat alüminyum yüzeylerde, boyanın daha iyi yapışmasını sağlar ve korozyon direncini arttırır. Cr+6 olarak yapılan bir kaplama türüdür. Sarı kromatın yüzeye kaplanması için alüminyum üzerinde yağ ve oksit tabakalarından temizlenmiş olması gerekir. Genelde ortam sıcaklığı kromat kaplama için yeterlidir. Asidik bir ortamda kromatlama yapıldığı için kazanların paslanmaz veya pp den yapılmış olması gerekir. Sarı kromat alüminyum üzerinde renk olarak açık sarıdan, kahverengine kadar oluşan bir kaplama meydana getirecektir. Renk koyulaştıkça kaplama kalınlığı artmıştır. Cr+6 ihtiva ettiği için deşarj için arıtmada Cr +3’e dönüştürülerek atılmalıdır.

YEŞİL-ŞEFFAF KROMAT

Yeşil Şeffaf Kromat Kaplama alüminyum yüzeylerde, boyanın daha iyi yapışması ve korozyon direncinin artması için Cr+3 olarak yapılan bir kaplama türüdür. Yeşil kromatın yüzeye kaplama yapabilmesi için yüzeyin üzerinde yağ ve oksit bulunmaması gerekir. Bununla birlikte yeşil kromat banyoları asidik bir ortamda kaplama yaptığı için kazanların paslanmaz veya pp’den yapılmış olması gerekir. Alüminyum yüzey üzerinde açık yeşil alacalı renk tonlarında bir kaplama meydana getirir. Alüminyum üzerindeki kaplama Cr+3 olmasına rağmen banyonun kendisi Cr+6’dan oluşur. Bu nedenle banyolar döküldüğünde kesinlikle arıtma yapılmalıdır.